Imate tudi vi ali kdo izmed vaših bližnjih sladkorno bolezen? Potem zagotovo veste, kakšno je življenje s sladkorno boleznijo, prav tako o tej bolezni veste veliko stvari. Kdor pa omenjene bolezni ne pozna, pa naj le prebere pričujoči članek in malo pobrska po internetu, saj nikoli ne vemo, kdaj se lahko s sladkorno boleznijo soočimo sami.
Za sladkorno bolezen je značilna kronično povišana vrednost glukoze (krvnega sladkorja) v krvi. Pri zdravih ljudeh se raven glukoze v krvi uravnava samodejno, pri ljudeh s sladkorno boleznijo pa do tega ne more priti, zato potrebujejo zdravljenje z inzulinom. V osnovi poznamo tri tipe sladkorne bolezni: sladkorna bolezen tipa 1 pomeni, da bolniki trpijo hudo pomanjkanje inzulina; bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 ima vsaj na začetku dovolj inzulina, a se celice nanj ne odzovejo primerno; poznamo pa še gestacijsko sladkorno bolezen, ki se pojavi pri nosečnicah in v nekaj dneh po porodu običajno izgine. In kako vemo, kdaj imamo sladkorno bolezen? Na to, da imamo sladkorno bolezen nas opozarja nekaj simptomov, kot so povečana žeja in pogostejše odvajanje vode, povečana lahkota, izguba kilogramov, utrujenost, meglen vid, glavobol, razdražljivost in podobno. Simptomi niso pri vseh ljudeh enako izraziti – odvisni so od koncentracije glukoze v krvi in od tipa sladkorne bolezni. Bolj blagi simptomi so značilni za sladkorno bolezen tipa 2 in prediabetes (predstopnja sladkorne bolezni, ki ob neustreznem zdravljenju lahko preide v sladkorno bolezen tipa 2), medtem ko bolniki s sladkorno boleznijo tipa 1 občutijo bolj izrazite simptome. Sladkorno bolezen je potrebno začeti čim prej zdraviti, saj lahko v nasprotnem primeru pride do akutnih in kroničnih zapletov, v nekaterih primerih celo do življenjsko ogrožajočih zapletov.
Poznamo več tipov sladkorne bolezni, simptomi te bolezni pa niso enako intenzivni pri vseh ljudeh. Pomembno je, da čim prej ugotovimo, ali imamo sladkorno bolezen in začnemo z ustreznim zdravljenjem, sicer lahko pride do zapletov.